Czesto zgłaszacie nam Państwo przypadki przeciążania koni ciągnących wozy wyładowane turystami na trasie do Morskiego Oka. Zgłaszacie również  chęć bycia swiadkami na tę okolicznosć. Niestety, prawie zawsze te zgłoszenia dotyczą jedynie faktów a nie pozwalają ustalić sprawcy. Dlatego , w celu rzeczywistego ukrócenia tego procederu i pociągnięcia do odpowiedzialnosci wozaków ( np utrata koncesji), prosimy o zastosowanie się do poniższych wskazówek :
 Pamiętaj,
Jeżeli jesteś świadkiem przeciążania koni  lub wykorzystywania do pracy zwierząt chorych (rany i otarcia), to zamiast się emocjonować - zacznij działać i ustal na trzeźwo następujące fakty:

1. Imię i nazwisko wozaka (tabliczki są umieszczone na wozach)

2. Ilosć osób przewożonych na wozie (możesz zrobić zdjęcia).

Gdy powyższe informacje zapamiętasz/ zapiszesz, staraj się jak najszybciej poinformować o tym POLICJĘ, napotkanego lesniczego, strażnika TPN-u (na trasie lub bramce) oraz TTOnZ ( telefonicznie też możemy interweniować, bo nasz szybki dojazd na miejsce zdarzenia raczej nie wchodzi w rachubę). Osobę reprezentującą TPN , DO KTÓREJ ZGŁASZASZ SIĘ PO POMOC DLA ZWIERZĄT poproś o podanie imienia i nazwiska oraz funkcji pełnionej w parku.

Na każde konkretne zgłoszenie możemy i będziemy reagować. Dyrekcja TPN też chce wymóc na wozakach przestrzeganie przepisów, ale dopóki nie damy im konkretów- tak się nie stanie.
 Chcesz pomóc - działaj celowo i metodycznie!
Tatrzański Park Narodowy w regulaminie na przewóz osób pojazdem konnym na trasie Palenica Białczańska - Włosienica przyjął następujace limity przewożonych osób:
1.Maksymalna liczba pasażerów pojazdu konnego kołowego (wieloosobowego)  wynosi:
 a)    w górę 14 osób plus woźnica i pomocnik woźnicy,
 b)   w dół 15 osób plus woźnica i pomocnik woźnicy,*
2.  Dopuszcza się przewóz w górę i w dół 18 uczniów szkół podstawowych  plus opiekun oraz woźnica i pomocnik woźnicy.
3.  Limit o którym mowa w § 6.1 nie  dotyczy dzieci do lat 4

24.07.2009 r  upadek konia na trasie do Morskiego Oka...wiecej mozna zobaczyć m in. na
 http://www.liveleak.com/view?i=2a7_1248606809
http://www.tvn24.pl/-1,1611560,0,1,kon-zameczony-baca-sie-broni,wiadomosc.html
zachecamy Państwa do poparcia petycji w sprawie likwidacji transportu konnego do Morskiego Oka 
http://www.petycje.pl/4278
13.06.2012 Nieomal codziennie napływają do nas informacje od oburzonych turystów będących swiadkami niehumanitarnego traktowania koni pracujacych w Morskim Oku . Pierwotnie większosc spraw zgłaszalismy bezposrednio do TPN ale jak dotąd parkowcy przyznawali rację fiakrom, biorąc ich tłumaczenia za jedyną wykładnię stanu faktycznego. Tak było m in z "wyscigami" na trasie Palenica- Włosienica (według fiakra: koń zrobił kupę i musiał sie zatrzymać a wg turystów fiakier chciał odzyskać swoje miejsce w kolejce bo zamarudził z załadunkiem turystów i potem przez parę kilometrow przymuszał zmęczone konie do zwiekszonego wysiłku ). Sprawę ciągniecia sań wypełnionych turystami po suchym asfalcie zbagatelizowano, podając do mediów informacje, ze ta sytuacja miała miejsce na odcinku o k. 20 metrowym, pomimo ze z materiału dowodowego wynika cos wrecz zupełnie innego ...Dlatego , korzystając z nowoczesnych srodków komunikacji chcielibysmy Państwu dostarczyc wyspecjalizowane narzędzie do wymiany informacji na temat warunków pracy koni w Morskim Oku . Tam równiez Państwo będą mogi się wypowiedziec w kwesti koni z MOka...
Niech ta strona ukaże prawdziwy obraz warunków ekslopatowania koni pracujacych na trasie do Morskiego Oka, czyli na terenie parku narodowego...
http://www.facebook.com/RatujmyKonieZMorskiegoOka


z ostatniej chwili c.d.           
archiwum naszych działań od 2007r           
warto wiedzieć...           
wskazówki dla poszukujących zwierzaka           
zwierzęta do adopcji (oddania)           
sprawa koni na trasie do Morskiego Oka           
jak można przekazać 1% podatku           
psie kontakty na Słowacji           
jak zamiescić ogłoszenie/list ?           
Copyright MATinternet :: Powered by AntCms