* Poprzez rabunkową gospodarkę i nadmierną ingerencję w środowisko naturalne, człowiek w miarę zasiedlania obszarów łowieckich doprowadził wiele cennych, dziko żyjących gatunków zwierząt, niemal do wyginięcia. tak było np. w przypadku bobrów i szynszyli. Wynalazek fermowej hodowli zwierząt dla futer był odpowiedzią na zwiększony popyt na futra, przy jednocześnie stale zmniejszającej się liczbie zwierząt.
* Chów przemysłowy lisów pospolitych rozpoczął się w Kanadzie na przełomie wieków XVIII i XIX. W tym samym mniej więcej czasie rozpoczęto w Ameryce Północnej hodowlę fermową lisów niebieskich. Wkrótce za futra uzyskane w ten sposób można było uzyskać więcej pieniędzy niż za pochodzące z łowiectwa.
* W Europie hodowla lisów srebrzystych została zapoczątkowana dopiero w 1914 r. w Norwegii.
* W Polsce pierwsze fermy lisów powstały w 1924 r. na Śląsku i w 1927 r. na Pomorzu. Pierwszą fermę lisów niebieskich założono dopiero w 1938 r.
* Najczęściej zabijanym dla futra zwierzęciem jest norka amerykańska. Pierwsze fermy norek powstały w II poł. XIX w. w Stanach Zjednoczonych. Intensywny rozwój hodowli tych zwierząt to dopiero lata 1945-1965.
* W Europie hodowla norek została zapoczątkowana w 1926 r. w Niemczech. W Polsce rozwinęła się dopiero po II Wojnie Światowej.
* Pierwsze próby hodowli tchórzofretek w Polsce przypadają na okres międzywojenny, a rozwój na lata sześćdzięsiąte. Najwięcej tchórzofretek zabija się dla futer w Finlandii.
* Hodowle fermową szopa pracza rozpoczęto dopiero w latach dwudziestych w Stanach Zjednoczonych.
* Pierwsze próby hodowli nutrii były podejmowane w Argentynie w XIX w. W Europie na szerszą skalę zaczęto je zabijać na fermach po I wojnie światowej (w Polsce od 1926 r.). W latach dziewięćdziesiątych w Polsce zabijano co roku ponad 2 mln nutrii rocznie! Nasz kraj był na niechlubnym, pierwszym miejscu na świecie.
* Szynszyle zaczęto hodować na fermach w latach dwudziestych w Stanach Zjednoczonych. Początek masowego zabijanie tych zwierząt w Europie przypada na okres po II wojnie światowej. W Polsce rozpoczęto ten proceder w roku 1956.
* Hodowla jenotów to również niedawny "wynalazek" człowieka. Pierwsze próby: 1928 r. w byłym ZSRR. W Polsce: rok 1959.
* "Polska jest znaczącym w świecie producentem futer. Największe fermy, liczące nawet do 10 tys. samic norek, są w północno-zachodniej Polsce, fermy lisów mają przeciętnie około tysiąca samic. Ostatnio w duże fermy w Polsce inwestują też Holendrzy. Co roku w naszym kraju ubija się około 600 tys. norek, 250 tys. lisów i 20 tys. szynszyli." - Prof. Marian Brzozowski, Zakład Hodowli Zwierząt Futerkowych SGGW w Warszawie.
|