Dzień bez Futra

obchodzimy jak co roku 25 listopada... Namawiamy Państwa gorąco do zastanowienia się zanim zdecydujecie się na kupno futra lub choćby chińskiej maskotki ( nierzadko z kociego futerka)...czy warto mieć wyrób futrzarski, okupiony zabiciem jakiegoś zwierzęcia... Na stronach stowarzyszenia Empatia www.empatia.pl znajduje się wiele ważnych informacji (oraz wstrząsające galerie zdjęć) dotyczących "ciemnych stron" posiadania futra. Oto niektóre z faktów ( przytaczamy za Empatią)...


* Poprzez rabunkową gospodarkę i nadmierną ingerencję w środowisko naturalne, człowiek w miarę zasiedlania obszarów łowieckich doprowadził wiele cennych, dziko żyjących gatunków zwierząt, niemal do wyginięcia. tak było np. w przypadku bobrów i szynszyli. Wynalazek fermowej hodowli zwierząt dla futer był odpowiedzią na zwiększony popyt na futra, przy jednocześnie stale zmniejszającej się liczbie zwierząt.

* Chów przemysłowy lisów pospolitych rozpoczął się w Kanadzie na przełomie wieków XVIII i XIX. W tym samym mniej więcej czasie rozpoczęto w Ameryce Północnej hodowlę fermową lisów niebieskich. Wkrótce za futra uzyskane w ten sposób można było uzyskać więcej pieniędzy niż za pochodzące z łowiectwa.

* W Europie hodowla lisów srebrzystych została zapoczątkowana dopiero w 1914 r. w Norwegii.

* W Polsce pierwsze fermy lisów powstały w 1924 r. na Śląsku i w 1927 r. na Pomorzu. Pierwszą fermę lisów niebieskich założono dopiero w 1938 r.

* Najczęściej zabijanym dla futra zwierzęciem jest norka amerykańska. Pierwsze fermy norek powstały w II poł. XIX w. w Stanach Zjednoczonych. Intensywny rozwój hodowli tych zwierząt to dopiero lata 1945-1965.

* W Europie hodowla norek została zapoczątkowana w 1926 r. w Niemczech. W Polsce rozwinęła się dopiero po II Wojnie Światowej.

* Pierwsze próby hodowli tchórzofretek w Polsce przypadają na okres międzywojenny, a rozwój na lata sześćdzięsiąte. Najwięcej tchórzofretek zabija się dla futer w Finlandii.

* Hodowle fermową szopa pracza rozpoczęto dopiero w latach dwudziestych w Stanach Zjednoczonych.

* Pierwsze próby hodowli nutrii były podejmowane w Argentynie w XIX w. W Europie na szerszą skalę zaczęto je zabijać na fermach po I wojnie światowej (w Polsce od 1926 r.). W latach dziewięćdziesiątych w Polsce zabijano co roku ponad 2 mln nutrii rocznie! Nasz kraj był na niechlubnym, pierwszym miejscu na świecie.

* Szynszyle zaczęto hodować na fermach w latach dwudziestych w Stanach Zjednoczonych. Początek masowego zabijanie tych zwierząt w Europie przypada na okres po II wojnie światowej. W Polsce rozpoczęto ten proceder w roku 1956.

* Hodowla jenotów to również niedawny "wynalazek" człowieka. Pierwsze próby: 1928 r. w byłym ZSRR. W Polsce: rok 1959.

* "Polska jest znaczącym w świecie producentem futer. Największe fermy, liczące nawet do 10 tys. samic norek, są w północno-zachodniej Polsce, fermy lisów mają przeciętnie około tysiąca samic. Ostatnio w duże fermy w Polsce inwestują też Holendrzy. Co roku w naszym kraju ubija się około 600 tys. norek, 250 tys. lisów i 20 tys. szynszyli." - Prof. Marian Brzozowski, Zakład Hodowli Zwierząt Futerkowych SGGW w Warszawie.
z ostatniej chwili c.d.           
archiwum naszych działań od 2007r           
warto wiedzieć...           
wskazówki dla poszukujących zwierzaka           
zwierzęta do adopcji (oddania)           
sprawa koni na trasie do Morskiego Oka           
jak można przekazać 1% podatku           
psie kontakty na Słowacji           
jak zamiescić ogłoszenie/list ?           
Copyright MATinternet :: Powered by AntCms